Flamenko ve Sangria eşliğinde ilk Barcelona Gecemiz ...

Bence dans ve müzik  kendini, duygularını ifade etmenin büyüleyici yolları arasında. Dolasıyla Barcelona'ya gelip de İspanyolların muhteşem gitar sololarını dinlemeden ve Flamenko Dansı izlemeden dönmem deyip, araştırma yaptım. Birkaç alternatif  yer buldum. İçlerinden Palau Dalmases'i tercih ettim. Barcelona'ya gittiğimiz günün akşamı için internetten biletlerimizi aldım. Bu tip konularda  konuyu şansa bırakmak hoşuma gitmez. Aşırı talepten yer kalmaz, farklı bir şey olur, gerilirim. Hiçç kasılmaya gerek yok ;)

Hostele gelip, odamıza yerleştikten sonra hazırlanıp çıktık. Sevimli resepsiyonistimiz Mariana gideceğimiz yere yürüyerek gitmemizin şehri tanıyabilmemiz için en iyi yol olduğunu söyledi. Haritamızda tam olarak yerimizi işaretledi, yön kavramımızı netleştirdim, düştük yollara. Katedrali ve sonrasında Picasso Müzesi'ni bulduk. Karşısındaki bina bizim Flamenko Dansı izleyeceğimiz binaydı. Yerimizi kapıdaki görevli ile check edip tapas yiyebileceğiz mekan sordum. Hemen karşılarındaki Tapeo Born'u önerdi. Girişte rezervasyon sordular maalesef yoktu. Sonra bizi bir baştan aşağı süzdüler, yüzümdeki ama ama lütfen ama o kadar yoldan gelmişiz, açız diyen ifademe ve 3.numaraları masum sevimli kedi bakışıma dayanamayıp köşede iki kişilik masaya aldılar :) Gelen ve gidenlerden algıladığım burası bayağı popüler bir mekandı. Ben deniz ürünlü Paella tercih ettim. Yemeğimi yedikten sonra da neden popüler bir restaurant olduğunu daha da iyi kavradım. Lezzet 10 numara! Siparişlerimiz arasında içecek olarak sangria vardı. İlk denememizi yaptık. Kendisinden çook hoşlandık. Öyle ki her fırsatta yudumladık. Hatta ben birazcık abarttım İstanbul'a 3 şişe getirdim :)

Sangria nasıl bir içecek derseniz?

Meyveli bir şarap kokteyli. İçinde kırmızı ya da beyaz şarap, meyve parçaları, şeker veya bal gibi bir tatlandırıcı, rom ya da votka gibi kuvvetli bir içki bulunuyor. Aklınızda olsun; sangria siparişi verdiğinizde genelde kırmızı ve sürahide geliyor. Yaklaşık 4 bardak çıkıyor. Hem kırmızı hem de beyaz olanından tatmanızı tavsiye ederim. Benim için ikisi de enfesti! 

İlk sangria @Tapeo Born
Gösteri saatimizin yaklaştığını fark ettiğimiz de sohbetimize ara verip, ödememizi yapıp apar topar tarihi binaya geçtik. Giriş bölümündeki mimari ve mum ışıkları bizi etkiledi. İçeriye doğru ilerledikçe ahşap pist, duvarda bayan şalı formu verilmiş gri metal Palau Dalmases yazılı pano ve en ön sırada oturmanın verdiği heyecanla ortamın havasına girdik. Müzik başladı, arkasından Flamenko Dansı bizi içine aldı.  Ritmik ve sert ayak sesleri, İspanyol Gitarı ve büyülü solo ..
 
Flamenko, akademik olmayan Avrupa müzik formlarından biri, Endülüs Halk Müziği ve bu müzik eşliğinde yapılan dansın adıdır deniyor.

Bir folk türü olmanın ötesinde kompleks ve yoğun kültürel geleneğe sahip. İspanya'ya özgü olduğu bilinmesine rağmen, aslında Endülüs bölgesinin kültürüdür. Kökenleri hakkında birçok soru işareti bulunur ancak genel olarak bölgedeki Latince konuşan asimile olmuş yerli İberik halklar, Berberi-Arap Müslümanlar, İspanya Yahudileri ve Çingeneler tarafından beraberce ortaya çıkarılan bir tür olarak kabul edilmiştir diye belirtiliyor. Detaylı bilgi almak isterseniz http://www.uzmantv.com/konu/flamenko yu ziyaret edebilirsiniz.
  
 
İlk ara sonrasında gösteriye geri döndüğümüzde, performans öncesi bir anons ile en ön sıralarda oturan tüm izleyenlerden masalardaki bardaklarını, eşyalarını almaları rica edildi. Çünkü sırada bayan dansçılardan birinin upuzun elbisesi ve kıvrak figürleriyle bizi çoşturan bir gösterisi vardı. Bir bölümünü  sizlerle  paylaşıyorum.
 
Keyifli seyirler ... OLEEE OLEEE !
 


 

4 yorum:

Adsız dedi ki...

bir yudum görsel lezzet.....................
güzellikleri paylaşmayı seven güzel arkadaşıma nice seyahatler gelsin.
teşekkürlerimle. Martı

Adsız dedi ki...

büyülü şehrin büyülü misafirleri BARÇA sizin yokluğunuzu fazlasıyla hissediyor.Göz yaşları sel olmuş kimsecikler dindiremiyor....

Adsız dedi ki...

Güzel anlatım ile büyülü şehirle birleşince :) harika...
demet.

Mehtap Uşun dedi ki...

Yorumlarınız için teşekkürler Martı Hanım, Hayri Bey, Demet.
Sevgiler ...
*Hayri Bey en kısa zamanda gideriz. Kimseyi gözü yaşlı bırakmayalım :)

Yorum Gönder