Güneş Nemruttan Ayrı Güzellikte Doğar&Batar ;)

Yapılacaklar listenize Nemrut Dağı'nda güneş doğuşu/ batışını izlemeyi eklemelisiniz. Bu görsel şöleni seyretmek için doğru zamanı seçmenizi tavsiye ederim. Ancak doğru planlama yaptığınızda bile bulutların azizliğine uğrayabilme ihtimalinizde var. Dolasıyla şansınız açık olsun ;)


Şölen başlasın !


Gün doğumunu izlemek için sabahın 03'de yola çıktık. Yanlış yazmadım. Kesinlikle bu kadar erken yola çıkıyorsunuz. Önce araçla sonra yayan bir tırmanda süreciniz var. Kısa molalar, derin ve sakin nefesler kullanarak tırmanma parkurunuzu sonuna ulaşıyorsunuz. Pes etmek yok :) NEMRUT'un tepesindeydik, güneşin doğuşunu keyifle izleyebileceğiniz bir yer seçip heyecanla beklemeye başladık. Bu arada üzerinize kalın şeyler giyin hatta otelinizden ödünç battaniye alın. Bu saatlerde hatırı sayılır soğuk var.Katlanılan tüm sıkıntılara değer. Burada güneşin doğumu bir şölen, bu şölenin içinde olmak ise size özel bir hediye!

Nemrut Dağı'nda sizi karşılayan tarihi kalıntılar da etkileyici. Yazıtlarda bahsedilen Kommagene Kralı I.Antiochos Kutsal ithaf edilen bu yerde gömülmeyi emretmiş. Kendisi için tümülüs yaptırmış. 2150 m. yükseklikte, 150 m. çapında ve 50 m.yüksekliğinde olan bu tümülüs, tepesinin ortasındaki mezar odasını örtmek için 30.000 m3 hacmindeki taş parçaları kullanılmış. 

Tümülüs ve taş parçacıkları
Tümülüsün içindeki kral mezarının yerinin saptanması için sismik ve impuls radar metodlarıyla ölçümler yapılmış ve jeofizik açıdan değerlendirilmiş. Ancak mezarın kesin yeri henüz belirlenememiş. Doğu, batı ve kuzeyden üç terasla çevrilmiş olan tümülüsün doğu terasında yer alan 8-10 m. yüksekliğindeki heykellerin sıralınışı (Grek-Pers) şöyle; Antiochos, Bereket İlahesi Kommagene, Tanrılar Katının Hükümdarı Zeus-Oromasdes, Apollon-Mitras, Herakles-Artagnes yer alıyor. Tanrıların iki yanında ise koruyucu olarak kartal ve aslan heykelleri bulunuyor. Tanrılar tahtının arka tarafında ülkenin emir ve yasalarını ayrıca Kral I.Antiochos'un doğum gününü ve tapınma işleminin belirten yazıtlar yer alıyor.

Mkare kadrajından sabahın ilk ışıltılarında ...
Batı terasında ise farklı olarak Kommagene krallarını değişik ilahlarla tokalaşırken tasvir eden kabartmalar var.

  
Sakinlikten fırsat bulmuş iken heykellerle dertleştik :) "Dünyanın döngüsü aynı .. Güç savaşları, egosal dalaşmalar, menfaat ilişkileri, kumpaslar .. Çağ değişiyor ama insanoğlunun pastadan büyük payı alma hırsı, "BEN" sendromlu tiplerin yarattığı krizler devam ediyor. Umarım art niyetli kitle diğerlerine bunca eziyetten sonra taş keser de iyi niyetli insanlar sulh içinde gün yüzü görür!" dedim.
                                               
Aminnnn diyen seslerinizi duyalım :)

0 yorum:

Yorum Gönder