Milli Parkları See vii yor um :)

Görülecek yerler listemde olan Dilek Yarımadası Milli Parkı; Menderes Deltası, Güzelçamlı Beldesi'nde bulunuyor. Sahip olduğu faunası ve florasıyla Türkiye'nin en önemli doğal miraslarından biri olduğu belirtiliyor. Kuşadası'na 20 km uzaklıkta.

Konum itibariyle göçmen kuşların uğrak yeridir. Nesli tükenmekte olan kuş türlerine rastlamak mümkün. Çeşitli dönemler de kuşları gözetleme organizasyonları yapılıyor. Özel izinle gezebileceğiniz bir bölümü de var. Burada yaban atlarını, geyikleri, çeşitli bitki ve ağaç türlerini görebilme şansını yakalayabiliyormuşsunuz. Ben günümü deniz ve güneşlenme için ayırdığımdan bu özel bölümü bu seferlik ziyaret edemedim.  

Milli Park içerisinde yol alırken, aşina olmadığımız bir tabela dikkatimizi çekti: "Dikkat Domuz Çıkabilir". Otelimizden ayrılırken resepsiyondaki arkadaşımız "Yanınıza kadar gelebilir, yemek verirseniz yer. Korkmayın, bu konuda ehliler" demişti. Pek aklıma yatmadı ancak bölgeyi gayet iyi bilen biri ve söz konusu Yaban Domuzu ters birşey olsa, öneride bulunmaz, uyarırdı diye düşündüm. Dönüşte kendi halinde takılan bir anne yaban domuzu gördüm. Bana pek aldırmıyor, yemek arıyordu. Karnını doyurma ve yavrularına süt üretme derdindeydi ! Gene de çok yaklaşmadım. Sonuçta yabanıllar ;)


Park içinde plajlar arasında yollar güzel. Ancak sizden özellikle rica ediyorum: "En fazla 40-50 km hızla gidin". Hayvanlar yemek aramaya çıkıyorlar ve cüsselerinden de anlaşılacağı üzere ağır hareket edebilirler. Ayrıca bir anda karşınıza çıkıyorlar. Onlara ve kendize zarar vermemek adına dikkatli olmanız faydalı. Allah korusun, böyle bir anneye vurduğunuzu düşünün. 4 tane memişi vardı. Yavru sayısına eşdeğer olduğunu düşünürsek, kendisi dahil 5 canlının ölümüne yok açacaksınız! Bu vicdanınızda ağır bir yük olmaz mı? Ayrıca onların yaşama hakkına da saygısızlık. Sizin aracınızda ki hasara ise değinmiyorum bile .. 

Milli parkta 4 ayrı plaj var. Araçlı olmanız avantaj. Çünkü minibüsler ilk plaja kadar getiriyor (ek ücret ödenirse diğer plajlara da gidebiliyorlar). Diğer plajlarla girişteki plaj arasında mesafe bayağı uzun  ve tabiki ilk plaj, diğerlerine göre daha kalabalık. Plajlarda  şezlong, şemsiye gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Fikriniz olsun diye muaazam suyunun fotoğrafını paylaşıyorum.

 Sizde benim gibi  "Şimdi orada olmak vardı" diyenlerden misiniz ? :)

0 yorum:

Yorum Gönder