Charles (Karl) Köprüsü ve Heykelleri ...


Vltava nehri üzerine inşaa edilmiş, birçok filme, klibe ev sahipliği yapmış bu köprü özellikle turistlerin görmeden gitmedikleri yapılar arasında. James Bond filmlerinden burayı hatırlayacaksınız ;)

İkinci Dünya Savaşı gibi bir savaştan da hiçbir çizik almadan, sağ sağlim çıkmış bu köprüye bakıyorsunuz. Bu konuda Hitlerin hassas davrandığına inananlardanım.


Köprünün üzerinde sağlı-sollu 30 adet heykel bulunuyor ve hepsinin de farklı hikayeleri var. En popüler olanı Aziz John Nepomuk Heykeli.

Hikayesi ..

Şüpheci Kral Wenceslas eşinin günah çıkarmak için rahip Nepomuk'a gittiğini duymuş. Kraliçenin aşk konusunda itiraflarda bulunduğunu düşünüp, bilgileri almak için rahibi huzuruna çağırmış. Öğrendiklerini kendisine anlatmasını istemiş. Rahip tanrı huzurunda verdiği sözü hatırlatıp bunu bozamayacağını ve konu hakkında tek bir kelime edemeyeceğini belirtmiş. Öfkelenen kral kendisinin Vltava nehrine atılması emrini vermiş. Rahibin heykelinin bulunduğu yerden nehre atıldığı ve bu sırada suda bir hare oluştuğu söylenir. Dolasıyla heykelindeki hare de bu anı temsil eder.

Aziz John Nepomuk ve Haresi

Tekrar geleceğim gün için sabırsızlanıyorum :)

Nepomuk Heykeli'nin hemen altında dokunduğunuzda bu şehre tekrar geleceğinize ya da şansınızın artacağına inanılan köpekli ve kadın figürlü iki farklı bronz motif var. Ben köpeği tercih edenlerdenim ;) 


Köprüde yolunuza devam ederken keyifle müzik dinleyebileceğiniz gruplara rastlamanız mümkün. Bu işi gerçekten hakkını vererek yapıyorlar. Öyle ki soğuğa bile aldırmadan, dakikalarca dinledik aşağıdaki fotoğrafta yer alan grubu.


Köprünün hangi tarafından çıkarsanız çıkın, size gününüzü değerlendirmek için birçok alternatif sunacak. Biz Don Giovanni Kukla Gösterisi'ni tercih ettik. Çok beğendik! Detaylar bir sonraki yazımda ;)

0 yorum:

Yorum Gönder